TYL ...kde se vzal...tu se vzal jeho název
V minulém příspěvku jsem se rozepsala o počátcích strojové výroby krajek, hlavně tedy tylu, ale nezmínila jsem se, proč se tylu říká "TYL"
A tak se na tyl pojďme podívat blíže, neboť jazykověda a původy slov mě nesmírně baví ( o čemž svědčí i název mého ateliéru, originalitu a vkusnost nechám laskavě na posouzení čtenáře).
TYL
Když někdo něco hledá v online světě, zachrání ho wikipedie ( až mě mrazí, kdy jsem vůbec měla naposledy v ruce papírový slovník nebo encyklopedii, brrr). Ale je to tak. A tak tedy bez ostychu klikám na pojem a dozvídám se, že označení tyl - pochází z francouzského města Tulle, ale tato síťovaná krajka nedostala jméno od francouzů samotných.
Město Tulle leží ve střední Francii, v oblasti Nová Aquitánie...zde už česká Wikipedie končí a my musíme začít brouzdat na cizojazyčných stránkách a hledat historii města, abychom se dozvěděli, že už 17.století je oblast známá svými krajkami.
Paličkovaná krajka podobná síti ( jednoduchá, bez vzoru) dostala své jméno až po roce 1818, kdy byly ve Francii nainstalované první bobinetové ( paličkovací ) stroje, které vynalezl v roce 1808 angličan John Headcouat.
A tak se zrodil tyl, jež se díky paličkovacím strojům rychle šířil a stal se běžnou zkrášlovací součástí oděvů - prakticky až do dnes.
Nicméně ručnímu tylu úplně neodzvonilo a tato dovednost se stále mezi krajkářkami udržuje a existují různé spolky, které tuto dovednost předávají dál.
Nejznámější je asi asociace Diffesion et Renouveau du Point de Tule, která například vyučuje jak vytvořit krajku vyšíváním na základní "tylovou síťku".